top of page
 • Прес служба

Придбати готовий бізнес: як це зробити і чи варто?


Інвестиція в перевірену бізнес-модель або придбання вже наявного бізнесу, який має клієнтів, налагоджені процеси і сформований грошовий потік, може бути хорошою альтернативою старту своєї справи з нуля.


Проте таке рішення вимагає хорошого розгляду всіх за і проти, адже сума угоди, вочевидь, не буде маленькою, а значить, і ризики будуть відповідними. Зазвичай власники бізнесу не приймають рішення про продаж спонтанно, і навряд чи керуються при цьому емоціями, а, ймовірніше, холодним розрахунком. Причини можуть бути найрізноманітнішими:

 • поділ компанії між декількома власниками через конфлікт інтересів;

 • необхідність отримання великої суми грошей для інших цілей;

 • вихід на пенсію або хвороба, яка заважає далі займатися цією справою;

 • зниження інтересу до цього напрямку і бажання змінити вид діяльності.

З боку покупця вкрай важливо дізнатися справжні мотиви колишнього власника, що дозволить уникнути можливих неприємних сюрпризів. Також потрібно дивитися крізь призму власного досвіду, навичок і кваліфікації – зрозуміти, чи зможете ви впоратися з керуванням цією компанією.


У цілому тема придбання готового бізнесу і його продажу набагато складніша, ніж це може здатися на перший погляд. Так що давайте розберемося в усьому цьому детальніше.


Основні переваги і недоліки такого кроку


Основним плюсом здебільшого буде менший ризик, ніж у випадку початку роботи з нуля. Ви отримуєте підприємство, яке вже генерує грошовий потік і прибуток, має клієнтську базу, певну репутацію і впізнаваність на ринку, а також співробітників, які знайомі з усіма аспектами бізнесу. І вам не потрібно, як то кажуть, винаходити колесо, адже формула роботи вже виведена і реалізована.


З іншого боку, купівля готового бізнесу часто обходиться дорожче, ніж у випадку самостійного старту. Але фінансування для підтримки підприємства, що працює, отримати легше, адже банкіри та інвестори набагато більше схильні до співпраці з уже чинним бізнесом.


Як приклад можна навести нішу електронної комерції. Купуючи готовий інтернет-магазин, у якому вже є трафік, стабільні продажі і клієнтська база, ви заощаджуєте масу часу і грошей, які потрібно було б інвестувати для отримання аналогічного результату. І справа більше в часі, ніж у бюджеті, адже на просування нового сайту з нуля в будь-якому випадку потрібно витратити від 6 до 12 місяців, незалежно від того, скільки ви вкладете спочатку. Справа в самих алгоритмах пошукових систем.


Який бізнес купити? Важливість правильного вибору


Прийняття рішення щодо того, який бізнес купити, залежить від ваших професійних навичок, досвіду роботи в тій чи іншій сфері або навіть власного хобі чи особистих пріоритетів. Не варто купувати бізнес у ніші, на якій ви зовсім не знаєтеся або ж знаєтеся недостатньо добре. Майже у всіх випадках це буде помилкою, незалежно від того, наскільки добре все виглядає спочатку. Мало того що вам складно буде провести аналіз стану справ у компанії і її положення на ринку в цілому, так ще й доведеться витратити дуже багато часу на навчання і протистояти набагато досвідченішим конкурентам.


Це може здатися очевидним, але все ж насамперед звертайте увагу на ті галузі, які вам дійсно цікаві. Навряд чи з дизайнера інтер’єрів вийде хороший власник автомайстерні, навіть якщо таку компанію він отримає і зовсім безкоштовно. Набагато більше шансів досягти успіху у тих людей, які по-справжньому насолоджуються своєю роботою. Тому в процесі вибору насамперед керуйтеся своїми інтересами, навичками і досвідом.


Також потрібно враховувати і ряд інших критеріїв, серед яких:

 • розмір бізнесу (кількість співробітників, обсяг продажів і т. д.);

 • географічне розташування;

 • вартість утримання (оренда, заробітна плата);

 • цільовий регіон, на який орієнтовані продажі (одне місто, вся країна, глобальний ринок);

 • рівень прибутку і маржинальність галузі;

 • можливості росту в майбутньому.

Це базові критерії, які дозволять вам відсіяти основну масу варіантів і значно спростять вибір.


Де купити готовий бізнес?


Після того як ви визначитеся з нішею і зрозумієте, яким основним критеріям повинна відповідати потенційно цікава вам компанія, можна приступати до пошуків. Варіантів вирішення цього завдання існує чимало, і до основних способів віднесемо такі:


 • запитайте у своїх друзів і знайомих, особливо якщо серед них є підприємці, які мають відповідне коло спілкування. Багато інформації передається із вуст в уста, і дізнатися про можливий продаж можна ще до того, як сам власник почне поширювати відповідну інформацію;

 • є спеціальні розділи на сайтах оголошень, у яких регулярно публікуються оголошення про продаж різного бізнесу. Часом там можна знайти досить-таки цікаві пропозиції;

 • тематичні розділи на бізнес-форумах теж здатні допомогти. Там можна залишити своє повідомлення з переліком критеріїв, яким має відповідати цікаве вам підприємство, а також почитати оголошення від інших учасників;

 • ще один варіант – друкована преса. Далеко не всі ще активно використовують Інтернет для таких речей, і багато підприємців вважають за краще по-старому давати оголошення в звичайних газетах.

Увага до деталей


Якщо ви знайшли цікавий вам варіант, не соромтеся запитати у його власника (або довіреної особи) потрібну вам інформацію. Рішення про придбання має бути зваженим, і ось ряд деталей, які вам варто уточнити:


 • Скільки людей у цей момент має юридичне право власності щодо компанії.

 • Які матеріальні активи перейдуть до вас при продажу.

 • Попросіть копії всіх договорів і юридичних документів, щоб перевірити їхню якість у кваліфікованого юриста.

 • Чи перебуває компанія в процесі яких-небудь судових розглядів, чи існує такий ризик у майбутньому.

 • Чи послідовно компанія виконувала свої податкові зобов’язання, чи немає заборгованостей за заробітною платнею і так далі.

 • На основі якої юридичної форми працює компанія (ТОВ, ІП, акціонерне товариство).

 • Ознайомтеся з фінансовою звітністю за останній рік.

 • Оцініть оборот, прибуток, витрати та інші важливі комерційні характеристики підприємства.

 • На основі якої бізнес-моделі здійснюється робота (обслуговування клієнтів, виробництво, продаж або поєднання декількох схем).

 • Чи має компанія зареєстровані товарні знаки.

 • Витрати на рекламу і маркетинг – яким чином бізнес отримує клієнтів і яких витрат це вимагає.

 • Намагайтеся дізнатися якомога більше про репутацію бізнесу – образ бізнесу в очах клієнтів і постачальників товарів надзвичайно важливий.

 • Проаналізуйте витрати на фонд заробітної плати – чи виправдані вони, вище або нижче, ніж середньоринкові.

 • Яка динаміка розвитку ринку, чи є перспективи подальшого зростання, або ж, навпаки, попит падає.

 • У чому реальна причина продажу, які основні мотиви власника.

Цей перелік не вичерпний, тому що багато чого залежить від конкретної ніші і цілей, які ви перед собою ставите. У будь-якому випадку потрібно отримати якомога більше інформації, яка допоможе вам зважити всі за і проти. Якщо ж продавець відмовляється її надати або ж ви за своїми каналами отримали певні компрометуючі дані, це може бути ознакою того, що варто шукати іншу пропозицію.


Франшиза як альтернатива


Суть бізнесу за схемою франшизи в тому, що ви отримуєте можливість працювати під уже готовим брендом, отримуєте права на виробництво і збут продукції (або надання послуг) цієї ж марки, а також готову схему роботи, рекламні матеріали і т. д. Найвідомішим прикладом франшизи є «Макдональдс».


Чи готові ви до придбання бізнесу?


Бути підприємцем зовсім не просто, хоча так може здаватися збоку, особливо якщо зараз ви – найманий працівник. Тому потрібно отримати для себе відповіді на кілька запитань, щоб зрозуміти, що ви дійсно готові купити готовий бізнес:

 • чи є у вас організаторські здібності та навички? Коли купуєте готовий бізнес, разом із правами на власність ним на вас ляжуть і обов’язки з управління колективом співробітників і всіма бізнес-процесами;

 • чи буде у вас достатньо часу? Іноді новоспечені підприємці роблять помилку, вважаючи, що управління готовим бізнесом дозволить їм витрачати на цю справу набагато менше часу, ніж на звичайну роботу. Реальність така, що все справедливо з точністю до навпаки;

 • чи є у вас відповідні фінансові можливості? Купівля готового бізнесу здебільшого буде коштувати значно дорожче, ніж його створення з нуля;

 • у вас є інтерес до цієї ніші? Безумовно, гроші це важливий фактор. Але особистий інтерес і захоплення відіграють не меншу роль.

Як бачите, в такій справі, як купівля готового бізнесу, в процесі прийняття рішення доведеться витратити чимало часу на вивчення різної інформації й отримання відповідей на ті чи інші питання. Без цього ризик зробити помилку буде досить-таки високим. Хоча будь-який бізнес сам собою пов’язаний із безліччю ризиків і необхідністю постійно вирішувати щось. І до цього потрібно бути готовим від самого початку.

6 переглядів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page