top of page
 • Прес служба

Як зареєструвати свій бізнес?

Оновлено: 13 квіт. 2021 р.


1. Як розпочати власний бізнес?


Все починається з ідеї та бізнес-плану. Але юридично правильне оформлення власної справи є не менш важливим і сприяє її подальшому безпечному розвитку.

Приєднуйтесь до нас в Telegram


Юридично бізнес починається з державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця (ФОП) або юридичної особи.


2. Чи можна вести незареєстровану підприємницьку діяльність?


Доволі багато «інтернет-підприємців» або офлайн-продавців на ринках працюють без реєстрації. Головним плюсом цього є можливість не сплачувати податки. Утім, це дуже сумнівний плюс, адже така діяльність може призвести до значних втрат.

Підписуйтесь на нас в Instagram


Ведення бізнесу без реєстрації є незаконним і може призвести до отримання власником штрафу від 17 до 34 тис. грн з можливою конфіскацією обладнання, товарів і виручки. Якщо ж власника спіймають повторно, то штраф сягне 85 тис. грн. Крім того, окремо існує відповідальність за ведення бізнесу без ліцензій (якщо вони є необхідними за законом).


Зазвичай підприємці рано чи пізно визнають необхідність «узаконення» бізнесу. Усі більш-менш відомі інтернет-майданчики вже вимагають документи про реєстрацію бізнесу, не кажучи про великих контрагентів або умови участі у тендерах.


Тому бізнес потрібно реєструвати. До того ж сьогодні легко зареєструвати ФОП — знаючи як, це можна зробити онлайн. У будь-якому разі розвиток бізнесу без його державної реєстрації сьогодні неможливий.


3. Як зареєструвати свій бізнес?


Щоб зрозуміти, з чого краще почати (ФОП чи юридична особа), необхідно спочатку подумати про:

 • можливий річний обсяг обороту бізнесу;

 • орієнтовний обсяг витрат (товари, послуги, обладнання, приміщення тощо);

 • оцінити потенційних контрагентів;

 • визначитися з видами діяльності (КВЕД);

 • обміркувати можливість залучення партнерів або інвесторів;

 • визначити ймовірні ризики та майнову відповідальність.


Відповіді на ці питання допоможуть майбутньому підприємцю обрати оптимальну форму діяльності та систему оподаткування. Важливо зробити це на самому початку, хоча, звісно, з розвитком або адаптацією бізнесу його структура може змінюватися. Такі зміни є неминучими, але боятися їх не варто.

Підписуйтесь на нас в Facebook


Найпопулярнішими формами ведення бізнесу в Україні є ФОП і ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю).


4. В чому полягає різниця між ФОП і ТОВ?


Кожна форма бізнесу має свої плюси та мінуси, тому необхідно зважати на те, що більше підходить до певної діяльності.


ФОП простіше зареєструвати, а також вести облік та звітність. Він може бути на першій, другій або третій групі спрощеної системи оподаткування. Але в разі настання якихось підприємницьких ризиків ФОП відповідає перед кредиторами усім майном, яким володіє (зокрема житлом, автомобілем тощо), та несе персональну відповідальність за діяльність перед контролюючими, правоохоронними та іншими органами. ФОП не може найняти директора і покласти на нього такі повноваження.


Крім того, ФОП не може розподілити статутний капітал з партнером або інвестором. Це практично унеможливлює їхню участь у бізнесі. Ще одним мінусом ФОП є те, що його не можна продати як готовий бізнес.


ТОВ — найпоширеніша форма юридичної особи в Україні. Тут можна залучати партнерів та інвесторів, розподіляти статутний капітал, прибутки, будувати певну структуру з розподілом функцій між різними органами управління. Плюсом юридичних осіб є також те, що їх можна продати як готовий бізнес з усіма активами.


В окремих випадках продаж юридичної особи здійснюється як «експрес-ліквідація», що також можна швидше віднести до плюсів у реаліях українського бізнесу. Змінюється власник, керівник, назва та адреса. Така «транзакція» є повністю законною, але її мета – це здебільшого ухилення від якихось зобов'язань, що, звичайно, не може бути прийнятним для правової держави.


Відповідальність учасника ТОВ обмежується його внеском у статутний капітал — тобто в цьому разі житло, авто або інші речі не будуть втрачені, а керівником може бути найнята інша особа, тому для багатьох власників бізнесу така форма є більш прийнятною.


Мінусом ТОВ є складність його ліквідації (закриття), більші витрати на реєстрацію та обслуговування, в порівнянні з ФОП.


Якщо ми говоримо про невеликий або середній бізнес (наприклад, роздрібну торгівлю продовольчими або непродовольчими товарами, невеликий ресторан, салон краси, кав’ярню), то бізнесмени здебільшого обирають ФОП. Якщо ж бізнес пов’язаний з великим оборотом, гуртовою торгівлею, участю у різних тендерах, то зазвичай це юридичні особи в різних формах (але здебільшого ТОВ).


Окремі сфери бізнесу можуть існувати у виключних формах. Наприклад, банківська справа, діяльність страхових компаній, інвестиційна діяльність тощо. Такими формами є акціонерні товариства та інститути спільного інвестування.


5. Яка інформація та документи необхідні для реєстрації бізнесу?


Для реєстрації ФОП:

 • паспорт;

 • ідентифікаційний код;

 • види діяльності згідно класифікатора КВЕД;

 • нотаріально завірена згода від батьків (для неповнолітніх);

 • вибір системи оподаткування;

 • номер телефону;

 • електронна пошта.


Для реєстрації ТОВ:

 • кількість засновників;

 • паспорт(а) засновника(ів);

 • ІПН засновника(ів);

 • найменування ТОВ;

 • статут;

 • розмір статутного капіталу;

 • види діяльності згідно класифікатора КВЕД;

 • юридична адреса реєстрації ТОВ;

 • вибір системи оподаткування;

 • номер телефону;

 • електронна пошта.


6. Реєстрація бізнесу онлайн і офлайн: скільки коштує та триває


Онлайн реєстрація деяких форм бізнесу можлива через додаток «ДІЯ». Однак є певні побоювання щодо захисту даних у цих державних сервісах.


Офлайн реєстрацію підприємницької діяльності можливо здійснити через центр надання адміністративних послуг, або через нотаріуса.


Різниця між нотаріусами та ЦНАП — у зручності, швидкості та вартості. Пакет документів є однаковим, процес реєстрації теж. Реєстрація через нотаріусів є простішою: інколи нотаріуси навіть заповнюють необхідні документи.


Але якщо має значення вартість реєстрації, то дешевше подати документи через центри надання адміністративних послуг. Деякі з них, щоправда, також мають свої тарифи на послуги.


7. Чи варто купувати «готову» компанію: на що звернути увагу


Інколи виникає потреба розпочати бізнес вже просто зараз, і чекати на реєстрацію немає часу. У такому разі можна придбати вже готову компанію з усіма необхідними документами (наприклад, яка вже є платником ПДВ). Деякі юристи спеціалізуються саме на торгівлі такими компаніями, тобто реєструють їх на «своїх» для подальшого продажу.


Така необхідність може бути викликана також особливими умовами тендеру, вимогами щодо ліцензування окремих видів діяльності або ж просто відбувається купівля компанії з необхідними дозволами або ліцензіями.


Якщо шукаєте нову «чисту» компанію, потрібно ретельно перевірити:

 • наявність рахунків у банках: якщо їх немає і не було, то така фірма, найімовірніше, діяльність не здійснювала;

 • інформацію щодо компанії та її засновників у всіх можливих реєстрах — це вбереже від можливих ризиків;

 • звернути увагу на формування статутного капіталу: на момент відчуження частки у статутному капіталі, така частка має бути сплаченою учасником у повному обсязі.


Якщо ж компанія з «історією», бажано провести комплексний аудит, зокрема й корпоративний. У таких компаніях може бути багато «підводних каменів».


8. Коли можна займатися бізнесом


Діяльність можна починати одразу після державної реєстрації. Спочатку суб’єкт підприємницької діяльності буде на загальній системі оподаткування, а єдиний податок або ПДВ може бути застосований, наприклад, з наступного місяця.


Для здійснення діяльності з безготівковими розрахунками, звичайно, необхідним є відкриття банківського рахунку. Але зазвичай це не займає багато часу.

33 перегляди

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page