• Прес служба

Все що стосується аліментів

Оновлено: трав 7


Згідно ст. 180 СК України аліменти на утримання дитини сплачуються протягом всього часу, коли один з батьків проживає окремо від дитини, до досягнення дитиною повноліття.


Аліменти на утримання дитини – це форма участі батька або матері, що проживає окремо від дитини, в її утриманні, яка сплачується в грошовій формі на періодичній основі.


Аліменти на утримання дитини можуть сплачуватись:

 • за ініціативою платника на підставі його добровільної заяви;

 • на підставі договору, укладеного батьками за взаємною згодою;

 • на підставі рішення суду за позовом одержувача аліментів.


А тепер розберемо кожен з цих варіантів більш детально:


Добровільна заява платника аліментів.


Згідно ч. 1 ст. 187 СК України, особа, що бажає сплачувати аліменти у добровільному порядку, може подати заяву за місцем отримання доходу про відрахування аліментів. У такій заяві має бути зазначено розмір відрахувань, період протягом якого вони здійснюються, а також одержувач аліментів.


Такий варіант є досить ризикованим, оскільки одержувач аліментів все одно може звернутись до суду з позовною заявою про стягнення аліментів, а платник в будь-який момент може відкликати свою заяву. Натомість це швидко й не потребує додаткових дій, а також оплат комісійних за здійснення банківських транзакції.


Договір про сплату аліментів.


Відповідно ч. 1 ст. 189 СК України, батьки за взаємною згодою можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначити порядок сплати аліментів, та їх розмір. Такий договір в обов’язковому порядку вимагає нотаріального посвідчення.


Умови договору визначаються обома батьками, що гарантує виконання своїх зобовязань двома сторонами.


Одною із істотних переваг договору про сплату аліментів на дитину є спеціальний механізм позасудового стягнення у примусовому порядку заборгованості зі сплати аліментів шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса, що має силу виконавчого документа. Для вчинення виконавчого напису нотаріуса одержувач аліментів повинен надати оригінал договору про сплату аліментів на дитину, а також документи, що підтверджують безспірність заборгованості та факт прострочення зобов’язання. Такими документами, в залежності від змісту конкретного договору, можуть бути виписка з банківського рахунку, вимога про сплату заборгованості з аліментів тощо.


Рішення суду про стягнення аліментів.


Якщо батьки не дійшли згоди щодо виплати аліментів, зацікавлена особа може звернутись до суду за їх стягненням.


Як правило, справи у спорах про стягнення аліментів належать до малозначної категорії справ і розглядаються в спрощеному провадженні.


Для присудження аліментів зацікавлена особа має звернутись до місцевого загального суду із позовною заявою, що має відповідати вимогам закону (ст.ст. 175-177 ЦПК України). Стягувач аліментів має право вибору суду за місцем проживання платника або за місцем проживання самого стягувача (ч. 1 ст. 28 ЦПК України).


За вибором одержувача, аліменти можуть також стягуватися на підставі судового наказу, але лише за умови, що заявлена вимога про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку або чверті доходів на одну дитину, третини – на дві дитини, половини – на трьох і більше дітей, але на кожну дитину не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (ч. 1 ст. 161 ЦПК України). Такі вимоги вважаються безспірними і підлягають автоматичному задоволенню. В такому випадку, одержувачу замість позовної заяви необхідно подати до суду заяву про видачу судового наказу.


В усіх випадках звернення до суду за стягненням аліментів, відповідні заявники звільняються від сплати судового збору.


Розмір аліментів на утримання дитини.


За вибором стягувача, аліменти можуть утримуватись у фіксованому розмірі, або в вигляді частки від доходу платника.


Суд при визначенні розміру аліментів враховує:

 • стан здоров'я та матеріальне становище дитини;

 • стан здоров'я та матеріальне становище платника, у тому числі наявність в нього майна та майнових прав;

 • наявність інших осіб, що перебувають на утриманні платника;

 • витрати платника на придбання майна, за умови якщо їх сума перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, а джерело походження коштів не встановлено.


Мінімальний розмір аліментів на утримання дитини.


Мінімальний гарантований фіксований розмір аліментів на дитину – 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку. На момент публікації статті, мінімальний розмір аліментів на дитину віком до 6 років становить 960,50 грн, на дитину віком від 6 до 18 років – 1197,50 грн.


Мінімальний рекомендований фіксований розмір аліментів на дитину – 1 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, що наразі становить для дітей віком до 6 років 1921 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років – 2395 грн.


Виконання рішення суду про стягнення аліментів.


Одержувач аліментів має право на примусове виконання рішення суду про стягнення аліментів не залежно від того, чи виконує платник дане рішення.

З цією метою одержувачу аліментів необхідно спочатку отримати виконавчий лист звернувшись до місцевого суду, який розглядав справу, із заявою про видачу виконавчого листа.


Після цього, одержувач аліментів може, за власним вибором, самостійно звернутись із заявою про відрахування аліментів за місцем отримання доходу боржником, або звернутись за примусовим виконанням рішення до державного виконавця із відповідною заявою.


Особливості стягнення аліментів у виді частки з доходу боржника.


Перелік видів доходів платника, які враховуються при визначенні розміру аліментів, затверджений Постановою КМУ від 26 лютого 1993 року № 146. До таких видів доходів, у тому числі належать заробітна плата, пенсія, стипендія.


Разом з тим, у певних випадках, аліменти можуть бути стягнені і з інших видів доходів платника, не передбачених Порядком, наприклад – з доходів, отриманих платником від продажу власного майна.


Якщо у платника аліментів у формі частки від доходу відсутній офіційний дохід або його неможливо визначити, то в цілях утримання аліментів суми стягнення можуть визначатись виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (ч. 2 ст. 195 СК України).


Відповідальність за несвоєчасну сплату аліментів.


Якщо заборгованість зі сплати аліментів утворилась з вини платника, то одержувач має право вимагати сплати пені у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, однак розмір пені не може перевищувати розмір основної заборгованості.

При цьому, якщо до платника будуть застосовані штрафи в межах виконавчого провадження, то граничний розмір пені, яка підлягає стягнено, зменшується на суму штрафних санкцій.


При виникненні заборгованості зі сплати аліментів в межах виконавчого провадження, інформація про боржника вноситься до Єдиного реєстру боржників. Наявність інформації про особу в Єдиному реєстрі боржників обмежує вчинення боржником майнових правочинів та є обов’язковою підставою для відмови нотаріусом у посвідченні правочинів щодо відчуження майна боржника.


Якщо ж протягом примусового виконання рішення про стягнення аліментів виникла заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, до боржника застосовуються наступні обмеження:


 • у виїзді за межі України;

 • у користуванні транспортними засобами;

 • у користуванні зброєю;

 • у полюванні.


Додатково, дитина може бути вивезена одержувачем аліментів без згоди боржника за кордон, за умови надання відповідної довідки про наявність заборгованості. Виконавець може накласти на платника наступні штрафи:


 • у розмірі 20% від суми заборгованості, якщо її сукупний розмір перевищує суму належних платежів за 1 рік;

 • у розмірі 30% від суми заборгованості, якщо її сукупний розмір перевищує суму належних платежів за 2 роки;

 • у розмірі 50% від суми заборгованості, якщо її сукупний розмір перевищує суму належних платежів за 3 роки.


Суми вищенаведених штрафів після їх стягнення перераховуються одержувачу аліментів.


До боржників, у яких виникла заборгованість зі сплати аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, може бути застосоване стягнення у вигляді від 120 до 240 годин суспільно корисних робіт.


Якщо боржник злісно ухиляється від сплати аліментів на утримання дітей, встановлених судовим рішенням, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності із застосуванням покарання у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин або арешту на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років.


Отже робимо висновок з вище написаної статті. Важелів впливу на боржника безліч і їхня кількість щоразу зростає, необхідно лише знати про них та вміти застосувати.


17 перегляд

Останні пости

Дивитися всі