top of page
  • Прес служба

Розлучення. Через суд чи через РАЦС?

Оновлено: 22 бер. 2021 р.

Розлучення – це офіційне розірвання шлюбу між подружжям. Від розлучення слід відрізняти визнання шлюбу недійсним в судовому порядку та припинення шлюбу внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим.


Шлюб припиняється в результаті його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя або за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.


В яких випадках шлюб розривається за рішенням суду?


Відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.


Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.


Через один календарний місяць від дня подання позовної заяви, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу. На протязі цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.


Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.


В яких випадках шлюб розривається через органи РАЦС?


Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя, яке не має дітей або за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.


Також шлюб розривається в незалежності від того чи існує між подружжям майновий спір.


Якщо один із подружжя з поважних причин не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, від його імені може подати другий із подружжя. Справжність підпису такої заяви має бути нотаріально засвідчено.


Документом що засвідчує факт розірвання шлюбу, є свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджено Кабінетом Міністрів України..


Які документи подаються для розлучення через органи РАЦС?


Для припинення шлюбу між чоловіком та дружиною необхідно подати до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) наступні документи:

  • спільна заява подружжя;

  • свідоцтво про шлюб;

  • паспорт.


Які строки розірвання шлюбу ?


У випадку розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей в тому випадку, якщо заява не була відкликана одною з сторін.


У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.


Якщо подружжя через поважну причину не може прибути до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлену для них дату, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на іншу дату. Але не пізніше одного року з дня подання заяви.


В разі розірвання шлюбу через суд, шлюб припиняється у день набрання чинності рішення. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви.


Де здійснюється державна реєстрація розірвання шлюбу?


Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .


Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не може відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою до відділу РАЦС не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або іншим документом виданим компетентними органами що це засвідчує.


Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно зниклим чи недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

56 переглядів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page